czwartek, 24 listopada 2011

Do radnych Jarosławia w sprawie gloryfikacji Bandery



28 listopada br. (poniedziałek) rada powiatu jarosławskiego będzie debatować nad wartym miliony projektem partnerskim ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, zakładającym udział rejonu jaworowskiego na Ukrainie, który podtrzymuje gloryfikację Bandery i Szuchewycza. Radni powiatu jarosławskiego muszą położyć na szali faszystowską butę jaworowskich radnych z Ukrainy i nasz polski honor. Dla radnych z ukraińskiego rejonu jaworowskiego mordercy Narodu Polskiego Bandera i Szuchewycz są więcej warci niż milionowe korzyści z projektu . Dla radnych powiatu jarosławskiego nasz polski honor powinien być wart co najmniej tyle samo. Poniżej wcześniejsze społeczne stanowisko w sprawie partnerstwa powiatu jarosławskiego z rejonem jaworowskim.


Andrzej Zgryźniak
Przewodniczący Koła Polskiego Towarzystwa Historycznego

w Jarosławiu

.Jarosław 3.10.2011 r.

Przewodniczący Rady Powiatu Jarosławskiego

Leszek Szczybyło

Starosta Jarosławski

Jerzy Batycki
Radni Powiatu Jarosławskiego


W dniu 16 lutego 2011 r. związana umową o partnerstwie z Powiatem Jarosławskim Jaworowska Rada Rejonowa na Ukrainie, zdominowana przez nazistów z partii „Swoboda”, podjęła haniebną uchwałę gloryfikującą Stepana Banderę i Romana Szuchewycza, przywódców zbrodniczej OUN-UPA, obarczonej niepodlegającą przedawnieniu zbrodnią ludobójstwa, w szczególności wobec Narodu Polskiego, w tym wobec mieszkańców Powiatu Jarosławskiego.

Radni Powiatu Jarosławskiego 21 marca 2011 r. świadomie, dobrowolnie i jednomyślnie uchwalili precedensową w skali Kraju zdecydowaną rezolucję, domagającą się od radnych jaworowskich wycofania się z uchwały kładącej się cieniem na dotychczasowej współpracy i partnerstwie naszych powiatów. Radni Powiatu Jarosławskiego zaapelowali do radnych jaworowskich, aby: w imię poszanowania prawdy historycznej i zachowania stosunków dobrosąsiedzkich podjęli oni kroki w kierunku wycofania się ze swej uchwały.

Radni Powiatu Jarosławskiego przestrzegli radnych jaworowskich, że utrzymanie w mocy tej uchwały, a co za tym idzie akceptacja ideologii, która usprawiedliwia ludobójstwo spowoduje zamrożenie naszej współpracy aż do rozwiązania umowy o partnerstwie pomiędzy naszymi powiatami.

Starosta jarosławski Jerzy Batycki jeszcze przed sesją, na której przyjęta została rezolucja określił się jednoznacznie, jak podało „Życie Podkarpackie” z dnia 16 marca 2011: „Starosta jarosławski Jerzy Batycki jest zwolennikiem zerwania współpracy z rejonem jaworowskim. – To chyba jedyna słuszna droga. Będziemy rezygnowali z tej współpracy. Od kilku lat współpraca była bardziej na papierze. Próbowaliśmy ją reaktywować. Mieliśmy pomysły na wspólne wnioski, ale są wartości cenniejsze od pieniędzy – mówi starosta Jerzy Batycki. Starosta zapowiada, że będzie namawiał radnych do podjęcia decyzji o zerwaniu umowy partnerskiej z rejonem jaworowskim”.

Deklaracja Pana Starosty została zamieszczona w „Gazecie Polskiej” z 24 marca 2011 r. oraz na szeregu portali internetowych, krajowych i zagranicznych. Wkrótce po uchwaleniu rezolucji również Przewodniczący Rady Powiatu Jarosławskiego Leszek Szczybyło w wypowiedzi dla „Super Nowości” z 24 marca 2011 r., podkreślił swoje zdecydowane stanowisko: Uważamy, że decyzja o uhonorowaniu Bandery i Szuchewycza przez radnych naszego partnerskiego powiatu [jaworowskiego] była zbyt pochopna. Jeśli otrzymamy odmowę będziemy musieli przedsięwziąć stanowcze kroki. Międzyczasie Najwyższy Sąd Administracyjny Ukrainy w Kijowie orzeczeniem z 2 sierpnia 2011 r. ostatecznie pozbawił lidera OUN Stepana Banderę i naczelnego dowódcę UPA Romana Szuchewycza tytułu Bohaterów Ukrainy.

Niestety w oczekiwaniu na zmianę stanowiska Jaworowskiej Rady Rejonowej wobec Bandery i Szuchewycza Pan Starosta i Pan Przewodniczący i niektórzy inni członkowie Zarządu Powiatu bynajmniej nie zamrozili stosunków z rejonem jaworowskim, łamiąc tym samym przyjętą rezolucję i wystawiając na szwank swoją wiarygodność wobec mieszkańców Powiatu. Jak by nic się nie stało demonstracyjnie fraternizowali się z przedstawicielami rejonu jaworowskiego uczestnicząc z nimi w oficjalnych spotkaniach i imprezach.

Smutnym wyrazem odchodzenia od obowiązującej cały czas rezolucji Rady Powiatu z 21 marca 2011 r. były kapitulanckie wypowiedzi Pana Przewodniczącego i Pana Starosty dla Aktualności TVP Rzeszów w dniu 6 września 2011 r., jak też zablokowanie przez cześć radnych powiatowych uchwały o zerwaniu umowy partnerskiej z rejonem jaworowskim, będącej logiczną konsekwencją uprzedniej rezolucji.

Po półrocznym milczeniu jaworowscy radni działający bez wątpienia pod dyktando nazistowskiej „Swobody”, uznali, że w tej sytuacji mogą sobie pozwolić na podtrzymanie swojego stanowiska z 16 lutego 2011 r. gloryfikującego Banderę i Szuchewycza, jednocześnie upokarzając stronę polską do ostatecznych granic. W obronie zbrodniarzy posunęli się do szyderczego wykorzystania m.in. słów Ojca Św. bł. Jana Pawła II: żeby błędy z przeszłości nie powtórzyły się w przyszłości („Życie Podkarpackie” 14 września 2011 r.).

Na miłość Boską czy odwoływanie się do zbrodniarzy, Bandery i Szuchewycza przez radnych jaworowskich wróży cokolwiek dobrego na przyszłość dla Polaków, wróży cokolwiek dobrego dla mieszkańców tej części Europy? Czy mamy przejść do porządku dziennego nad tym aktem niesłychanej profanacji, jakim jest posłużenie się słowami bł. Ojca Świętego, bez żadnej próby refleksji i skruchy za uczynki Bandery i Szuchewycza, odpowiedzialnych za ludobójstwo Polaków i obywateli Rzeczpospolitej innych narodowości w latach 1939-1947? Czy Żydzi pozwolili by na to, żeby Mojżesz miał niejako „przesłaniać” zbrodnię Holokaustu?


W związku z powyższym niżej sygnowane organizacje domagają się zwołania nadzwyczajnej sesji Rady Powiatu Jarosławskiego i zerwania haniebnej umowy z Rejonem Jaworowskim na Ukrainie. Jednocześnie zdajemy sobie sprawę, że nazistowskie poglądy reprezentuje tylko ograniczona część Ukraińców, zaś zdecydowana większość z nich to normalny europejski naród, pragnący przyjaźni i pokoju z innymi narodami, dlatego sugerujemy nawiązanie stosunków partnerskich z samorządem ukraińskim wolnym od nazistowskich tendencji (np. Zakarpacie).


Sygnatariusze:

Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo Wschodnich Oddział w Jarosławiu – prezes Elżbieta Rusinko,

Stowarzyszenie Miłośników Jarosławia – prezes Dariusz Jasiewicz,

Polskie Towarzystwo Historyczne Koło w Jarosławiu – Andrzej Zgryźniak,

Klub Gazety Polskiej – Bogdan Cichy.






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz