czwartek, 11 czerwca 2020

Rudnia Potasznia pow. Kostopol: Ukraińcy zamordowali około 10 Polaków. (25.05.1943)Górny rząd, od lewej: Konstanty Siniakiewicz (Antolin), Leontyna Kuriata (Jackowicze), Tamara Siniakiewicz (Antolin), Włodzimierz Sztandara (Antolin, lub Gajderowicz z Białaszówki), Stefan Sztandara (Antolin), NN, Agata Siniakiewicz (Antolin), NN, Ewa Piotrowicz (Antolin). Rząd siedzący, od lewej: Nadia Korolczuk (nauczycielka, Ukrainka), ksiądz NN, Genowefa Brodecka (nauczycielka, żona dyrektora szkoły), ksiądz Faustyn Lisiecki (proboszcz w Rudni Potaszni), pop Danił Ostaszewicz (z Hotynia), Stanisław Brodecki (dyrektor szkoły). Dolny rząd, od lewej strony: NN, prawdopodobnie Feliks Czyżewski (Antolin), NN, NN, Zbigniew Brodecki (syn dyrektora), NN, NN, NN, Wasil Kowalczuk (późniejszy ataman banderowców).Własność – Ewa Pawęska z d. Kuriata

wieś
RUDNIA POTASZNIA
gmina Ludwipol, pow. Kostopol, woj. wołyńskie
parafia Potasznia


Opracowywane w okolicy:
AlfredówkaAntolinBereźniakiJakubówka MałaMarulczynPrzerytkaPeresiekiPodrałówkaStużnoZawołoczeTurobińsk,

A B C D E-F G H I J K L-Ł M N O P R S-Ś T U W Z-Ż   Pocztówka-cegiełka z wizerunkiem budowanego wówczas kościoła p.w. św. Józefa Oblubieńca NMP, według projektu inżyniera Ottona Fedaka ze Lwowa. Obok wizerunek ówczesnego proboszcza ks. Juliusza Janusza. Pocztówka wydrukowano w Rotograwurze w Poznaniu, Drukarni św. Wojciecha.
Własność - Jadwiga Piotrowicz z d. Lech, skan przysłał Krzysztof Kołwzan.
W Potaszni utworzono w 1924 r. parafię. Wybudowano w 1925 r. kościół drewniany p.w. św. Józefa Oblubieńca NMP. Staraniem ks. Juliusza Janusza został on zamieniony na nowo murowany, zbudowany w latach 1936-1939. W 1938 r. parafia liczyła 5227 wiernych. Do parafii należały miejscowości: Rudnia-Potasznia, AlfredówkaAntolinBereźniakiBiałaszówka, Chotyń, KościelneGranne, Jackowicze, Jakubówka MałaMarulczynMichalinOnyńPrzerytkaPeresiekiPodrałówka, Radziewicze, Rudnia BobrowskaRudnia ŁęczyńskaStużno, Wyczymir i Zawołocze. Ostatnim proboszczem był ks. Rajmund Kozicz. Kościół zniszczyli Ukraińcy w 1943 r.; mury zostały rozebrane po 1945 r.

Uwaga: rozmieszczenie gospodarstw nie jest dokładne, proszę o sugestie.
 WYKAZ GOSPODARSTW, stan w około 1939 r.
1.KURIATARoman - s. Hipolita i Kamili (z d. Boczkowska?), żona Paulina z d. Lisiecka; córki: Leontyna, Zofia, Teresa, syn Stanisław 15.05.1925 (na przymusowych robotach w Niemczech 1942-1945).
2.OSTROWSKIFranciszek, żona Zofia z d. Zenty. Do 1939 r. miał sklep wielobranżowy.
3.GERSZMANWolf, żona Etka, dz: Jankiel, Izaak. Gerszman był właścicielem młyna. Prowadził również sklep (rodzina została zamordowana w 1939 r.). Dawniej w Potaszni mieszkał również inny żyd: HERSZKO IN, żona Ruchla, dz: Awulo. Herszko także prowadził sklep.
4.LECHHieronim - s. Kazimierza i Marianny z d. Bagińska, wdowiec (I żona Anna Litke), II żona Józefa z d. Bronowicka, wdowa po Bagińskim; synowie: Marian, Piotr i Bronisław; córki: Janina i Teofila.
5.ROGULAStefan, żona Marcelina z d. Szachniewicz, dzieci: Mieczysław, Irena, Stanisław, Henryka, Jadwiga. Stefan prowadził sklep spożywczy w domu. Mieszkańcy Potaszni przekręcali nazwisko na  Rogalski. Rodzina wyjechała jako jedna z pierwszych, ostrzeżona przez Ukraińca, że są pierwsi do zamordowania.
6.MACIUSZKIEWICZFeliks, żona Antonina z d. Maksymowicz - c. Ignacego z Rudni Łęczyńskiej; synowie: Franciszek, Stanisław i Piotr (był w partyzantce radzieckiej, został zamordowany przez Ukraińców w 1943 r. będąc na przepustce w domu); córki: Bronisław, Józefa, Zofia i Florentyna (była wywieziona w 1943 r. na roboty do Niemiec). Maciuszkiewicze przenieśli się do miejsc. Kilianów koło Kątów Wrocławskich i po wojnie zostało przekręcone nazwisko na Matuśkiewicz.
7.RUDNICKIWładysław, żona Janina, córka Janina.
8.DAWIDOWICZWincenty, żona Tekla; synowie: Kazimierz, Adam i Stanisław; córki: Władysława i Leontyna.
9.DAWIDOWICZAndrzej, żona Nadieżda (Ukrainka); synowie: Arkadiusz i Leon; córki: Danuta i Leokadia
10.DAWIDOWICZFaustyn z rodziną. (Faustyn został zamordowany przez Ukraińców w sierpniu 1943 r.)
11.DAWIDOWICZDionizy 1897-25.05.1943 (ciężko zraniony przez Ukraińców, zmarł), Rodzina IN.
12.BAGIŃSKIFabian, żona Adela; synowie: Franciszek, Grzegorz, Jan +1942 i Gracjan; córka Anastazja.
13.KURIATAWalenty - s. Pawła i Agnieszki z d. Kuriata, żona Marcelina z d. Kuriata; synowie; Zygmunt (wcielony do Armii Czerwonej) i Paweł (był w oddziale AK ,,Bomby"-,,Wujka", zginął 21 grudnia 1943 r. w Zawołoczu z rąk NKWD, w ochronie dowódcy oddziału).
14.KLEPUSZEWSKITomasz, żona Michalina: córka IN
15.KLEPUSZEWSKIBronisław, żona Adela; córki: Małgorzata, Janina i Stefania; synowie Jan i Paweł. Po wojnie Adela wraz z dziećmi osiedliła się w Sulistrowicach na Dolnym Śląsku.
16.KLEPUSZEWSKAAniela z d. Kondracka, wdowa po Bolesławie - s. Pawła i Tekli z d. Kuriata, synowie: Leon, Tomasz i Jan.
17.KURIATAFabian - s. Pawła i Agnieszki z Kuriatów, żona Teofila z d. Kuriata  (oboje zmarli w Potaszni). Dom ten nazywano ,,Domem sierot". W tej rodzinie było 8 dzieci: dwóch synów Felicjan i Witold - zginęli w okolicach Zgorzelca w 1945 r. już po wojnie, syn Adam, córki: Franciszka (po mężu Lisiecka), Aniela (po mężu Roznerska), Marcelina (po mężu Kondracka) - żona sołtysa w Bereźniakach, Józefa (po mężu Jasińska) i Adela (po mężu Falkowska).
18.KURIATAWładysław - s. Grzegorza, żona Teofilia z d. Kalityńska; córki: Helena, Antonina i Genowefa; synowie: Jan i Grzegorz.
19.LECHAdam, żona Marianna z d. Sztandara - c. Juliana i Franciszki, dzieci Marianny z I małż z Dionizym Kuriatą: Genowefa (wywieziona na przymusowe roboty do Niemiec), Stanisław, Aleksandra, Józef (zmarł w dzieciństwie) oraz z tego małżeństwa Jadwiga, Aleksander. (uwaga: usytuowanie domu niepewne)
20.LECHBolesław 1902 - s. Adama i Klary (p.21), żona Regina 1903 z d. Lech - c. Adolfa i Julii z d. Węgłowska, dzieci: Julia 1932, Genowefa 1936, Teresa 1939, Bernarda 1940. Po wojnie zam.w okolicach Szczecina.
21.LECHAdam - s. Kazimierza i Marianny z d. Bagińska, żona Klara z d. Bagińska, dzieci: Bolesław (p.20), Mateusz, Ignacy, Czesław (poniżej), Michalina, Marcelina, Feliksa, Paulina, Rozalia.
LECHCzesław 18.08.1910, żona Honorata 27.11.1909 z d. Lech - c. Adolfa 1880 i Antoniny 1883 z d. Hanuszkiewicz (a w księgach Januszkiewicz), dzieci: Stanisława 1936, Stefan 1939, Zehela. Po wojnie Jaksonów k/ Wrocławia.
RĘKACZWładysław, żona Antonina z d. Hanuszkiewicz, dzieci: Leokadia 1927. Być może mieszkali w Bereźniakach. Po wojnie Jaksonów. Pierwszy mąż Antoniny (śl.1907) - Adollf Lech to syn Józefa i Agnieszki z d. Lech. Był podwójnym wdowcem, przed Antoniną były: Julia Węgłowska (śl.1899) i Karolina Marcinkowska (śl.1906). Adolf poległ w I wojnie światowej.
22.MICHNIEWICZIN z rodziną; losy nieznane. W rodzinie była Teofila, która wyszła za Stanisława Lecha (w Bereźniakach).
23.MICHNIEWICZIN z rodziną; losy nieznane.
24.KURIATAWiktor, żona Teofila; córka Leontyna i syn Edward
25.HOŁUBOWICZIN, żona IN - oboje zmarli w Potaszni. W domu tym mieszkało liczne osierocone rodzeństwo, w tym głuchoniema córka, przygarnięta przez rodzinę Hieronima Kuriaty z Bereźniaków
26.WAWRUNJosel (przezwisko ,,Juzwa") - właściciel młyna, żona Ryfka, dwoje dzieci i rodzice Josela. Żydowska rodzina wymordowana 1943 r. przez Ukraińców; ,,Juzwa" ciężko ranny ocalał.
27.FALKOWSKIAdam 26 l. z rodziną. Adam był kowalem, został zamordowany przez Ukraińców w sierpniu 1943 r
28.FALKOWSKIEdward, żona Marcelina; synowie: Dominik i Jan, córka Maria. Cała rodzina zamordowana w sierpniu 1943 r. przez Ukraińców.
29.ŻYGADŁOIN, żona IN - małżeństwo w podeszłym wieku, spaleni żywcem przez Ukraińców w październiku 1943 .
30.BRODECKIStanisław - kierownik szkoły, żona Genowefa, dz: Zbigniew. Stanisław wraz z synem zostali zesłani na Sybir, skąd później przedostali się do Anglii. Genowefa uciekła razem z siostrą do Polski. Budynek szkoły 7-klasowe
Ponadto, bez lokalizacji na szkicu miejscowości
31.PAWŁOWSKIJózef (może: r.1892 - s.Jana i Józefy z d. Felińska, I żona Domicela Węgłowska, śl.1911), żona Agnieszka (może z d. Sinicka, śl.1915); dzieci: Antoni, Kazimierz, Marceli, Czesław, Tadeusz, Edward, Marian, Władysława i Janina. Po wojnie: większość dzieci w Babinie, d. woj. szczecińskie.
32.HOŁUBOWICZCelestyn +24.11.1962 - s. Mikołaja i Anny z d. Kuriata (śl.1883, a I ż. Mikołaja była Marcelina Kuriata), żona (śl.1911) Karolina +8.05.1986 z d. Szachniewicz, dzieci: Jan, Eugeniusz, Hieronim, Aniela, Karol, Teofila, Rafalina, Adela, Ignacy, Florian. Po wojnie: Kępino na Dolnym Śląsku.
33.HOŁUBOWICZWalenty, żona Filomena z d. Bagińska, dzieci: Stanisław, Apolonia. Po wojnie: Jaksonów na Dolnym Śląsku.
34.MACIUSZKIEWICZWiesław 1883 - s. Franciszka 1848 i Michaliny-Walerii 1851 z d. Giernatowska.
35.HURYŃCZUKAndrzej z rodziną. Rodzina ukraińska
36.KLIMCZUKI.N., synowie: Mitro (z Polką uciekł do nowej Polski) i jeszcze dwóch, którzy byli w bandzie UPA
37.HOŁUBOWICZAntoni, żona Małgorzata, dzieci: Aniela 15.03.1920 (wywieziona na przymusowe roboty do Niemiec – 1944-1945 w Fellbach).
GAJÓWKA
G1.KURIATAJan 1890 - s. Stanisława i Franciszki z d  Kuriata, żona Marianna 1895 z d. Lisiecka, dzieci: Antoni +1940 (zabity przez Niemców w Kostopolu), Czesław +1945 (wcielony do Armii Czerwonej, zginął w ostatnich dniach wojny, widziany był pod Berlinem), Stanisław, Janina, Kazimierz i Genowefa. Jan był gajowym, rodzina mieszkała blisko wsi ukraińskiej w gajówce pod lasem. Rodzinę ostrzegł Ukraiński gajowy, zdążyli uciec na wieś do brata żony Marianny. Gajówkę Ukraińcy splądrowali i spalili. Po wojnie osiedlili się w Kunowie na Dolnym Śl., a potem w Sobótce.
Poz. 1-30 wg oprac. Cz. Piotrowskiego. Wersja komputerowa Zygmunt Sinicki, opieka nad stroną Andrzej Mielcarek. Objaśnienie: rok w barwie: niebieskiej - śmierć z rąk bandytów ukraińskich, IN - imię nieznane. 
Osoby zainteresowane miejscowością / udostępniające informacje:
L.p.
Informacje
1.
Magda[wrzesień 2006] poz. 9.samandmagda(a)dodo.com.au
2.
Jacek Kołtun[grudzień 2006] poz. 31. W Potaszni do 1920r. mieszkała Anna Pawłowska, która wyszła za mąż za Stanisława Muchorowskiego i do wojny mieszkali w Białaszówce.j.koltun(a)kghm.pl
3.
Danuta Hołubowicz[styczeń 2007] poz. 32.danutaholubowicz(a)wp.pl
4.
Irena Słowickaz.d. Rogula. [styczeń 2007] korekta i uzup. w poz. 5.glt(a)op.pl
5.
Janina Gadowska[styczeń 2007] poz. 33.gg 9902296
6.
Zdzisław Maciuszkiewicz[luty 2007]  poz. 34. Proszę o jakiekolwiek, nawet śladowe informacje o rodzinach o nazwisku Maciuszkiewicz.markus125mm(a)neostrada.pl
7.
Krystyna Dybińskaz d.Kuriata. [czerwiec 2007]  uzup. w poz. 17. (dodano imiona Felicjan i Witold)ecomoda(a)op.pl
8.
Zbigniew Matuskiewicz[lipiec 2007]  uzup. w poz. 6. (m.in. dodano imię Antonina)zibi5555(a)buziaczek.pl
9.
Krzysztof Kołwzan[sierpień 2007] uzup. poz. 2, 19, 30, dopasowano do wolnej poz. 3, [kwiecień 2008] poz. 35, [maj 2009] ZDJĘCIA przedwojenne[październik 2009]  uzup. poz. 6, [styczeń 2010] uzup. poz. 1 i 19. [marzec 2012] poz. 37, uzup. poz. 1.kolwzan(a)op.pl
10.
Emilia Zimoch[maj 2008] uzup. poz. 15 na podst. relacji babci Janiny Żygadło (z domu Klepuszewska), córki Bronisława i Adeli.e_milcia17(a)wp.pl
11.
Marta Pawłowska[grudzień 2008] uzup. poz. 31. Jeżeli ktoś posiada jakieś informacje o rodzinie, prosimy o kontakt. mati23(a)poczta.onet.pl
12.
Elżbieta Pasławska[kwiecień 2009] poz. 36 (Lisiecki Karol.... - rodzina ujęta już w wykazie Bereźniaków), 36 i G1.elasleza(a)op.pl
13.
Leszek Rześniowiecki[styczeń 2010] korekta i uzup. poz. 18http://wolyn.eu
14.
Elżbieta Lech[luty 2011] uzup. poz. 21elalech52(a)o2.pl
15.
Ewa Lech-Rabenda[marzec 2011] uzup. poz. 20 i 21. ewa1r(a)onet.eu
16.
Stanisław Kowalewski[marzec 2011] ZDJĘCIE przedwojenne,stas(a)zeto.swidnica.pl
17.
Wioletta Pieńkosz[październik 2012] Urodzony tu Bronisław Hołubowicz - s. Rafała i Franciszki z d. Pawłowska, mieszkał z rodziną w Antolinie.wiola12667(a)o2.pl
18.
Marek Kińczyk[kwiecień 2014] jak wynika z opisu na odwrocie - ZDJĘCIE starego kościoła (fot.9.marek-kinczyk(a)o2.pl
Elżbieta Pasławska. Zapamiętane....
Moja mama opowiada, że Josef Wawrun był zięciem Gerszmanów. Gerszmanowie prowadzili karczmę, syn robił sukno i prowadził olejarnię, a córka sklep.
We wsi działał oddział samoobrony. W części ukraińskiej mieszkała rodzina Klimczuków, jeden z synów Mitro miał po stronie polskiej narzeczoną, Teofilę Lisiecką. Jego dwaj bracia byli w bandzie. On sam dogonił transport przesiedleńców i przyjechał do Polski na dokumenty brata narzeczonej jako Jan Lisiecki.
Koło TMKK Zasłuczanie
Zdjęcia Krzysztofa Kołwzana z podróży na Wołyń w 2007 r.   Na zdjęciach satelitarnych ślad po Potaszni

Data powstania strony: marzec 2004 r., ostatnia edycja: maj 2014 r.
podstrona jest częściąwww.wolyn.ovh.org
inne strony O KRESACH
ros. Р.Поташня, Рудня Потош

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza