Ukazał się dodruk wydanej w ubiegłym roku książki będącej zapisem rozmów, jakie z ks. abp. Ignacym Tokarczukiem przeprowadził w 2011 r. historyk rzeszowskiego oddziału IPN dr Mariusz Krzysztofiński. W obliczu niedawnej śmierci księdza arcybiskupa publikacja pt. „Nie można zdradzić Ewangelii” ukazująca drogę życiową arcypasterza nabiera szczególnego znaczenia.
Książka to swego rodzaju świadectwo życia oraz kapłańskiej i biskupiej posługi jednego z najwybitniejszych hierarchów w historii Kościoła katolickiego w Polsce. Nie zważając na grożące niebezpieczeństwo, ksiądz arcybiskup zawsze zdecydowanie stał po stronie prawdy i wartości. W rozmowach ks. abp Ignacy Tokarczuk wspomina, jak zrodziło się jego powołanie do kapłaństwa. Mówi o pracy m.in. w Złotnikach w woj. tarnopolskim, gdzie w 1944 r. cudem uniknął śmierci z rąk UPA. Wspomina duszpasterską pracę w Katowicach, a potem na Mazurach, działalność naukową na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Wiedzie czytelnika drogami swego życia od Łubianek Wyższych po katedrę w Przemyślu.
Na kartach książki ks. abp Tokarczuk wspomina działalność duszpasterską w diecezji przemyskiej, której ważnym elementem był program budownictwa sakralnego. Podczas jego pasterskiej posługi w latach 1966-1993 powstało 220 parafii, wybudowano 430 kościołów, tyleż samo domów parafialnych i katechetycznych. Większość powstawała bez zezwolenia ówczesnych władz komunistycznych. „Trzeba było zaryzykować. I zaryzykowałem. Nie zdawałem sobie sprawy, że może się skończyć tak jak z ks. Popiełuszką później. Ale są pewne wartości, których trzeba bronić. Nie można zgodzić się z ateizmem, nie można zdradzić prawdy, nie można zdradzić swoich słusznych przekonań, zdradzić Chrystusa, nie można zdradzić Ewangelii” – wyznaje w rozmowie z dr. Krzysztofińskim.
W książce przewija się także wątek przyjaźni ks. abp. Tokarczuka z ks. kard. Stefanem Wyszyńskim i ks. kard. Karolem Wojtyłą oraz wspomnienie spotkań z ks. Jerzym Popiełuszką. Rozmowy dr. Krzysztofińskiego z ks. abp. Ignacym Tokarczukiem stanowią zapis zmagań arcypasterza z komunizmem w imię odnowy i zapewnienia suwerenności Polsce, a Kościołowi wpływu na moralną formację Polaków. We wspomnieniach przewija się także tęsknota księdza arcybiskupa za Kresami dawnej Rzeczypospolitej i ukochanym Zbarażem, który opuścił w 1945 r. i do którego nigdy więcej nie powrócił.
Książka „Nie można zdradzić Ewangelii” wzbogacona materiałem zdjęciowym głównie z archiwum ks. abp. Ignacego Tokarczuka została wydana przez IPN Oddział w Rzeszowie oraz Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie. Można ją nabyć w oddziale IPN w Rzeszowie przy ul. Słowackiego 18.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz