wtorek, 31 grudnia 2019

Śledztwo w sprawie zbrodni ludobójstwa popełnionych przez nacjonalistów ukraińskich w okresie od 1939 roku do 1945 roku na obywatelach polskich – mieszkańcach byłego powiatu Zaleszczyki, województwa tarnopolskiego (S.74/02/Zi).

W toku prowadzonego postępowania łącznie przesłuchano w charakterze świadków ponad 100 osób. Zgromadzony w sprawie materiał dowodowy w pełni wskazuje, że w latach 1939- 1945 na terenie powiatu Zaleszczyki, nacjonaliści ukraińscy dopuścili się szeregu zbrodni na obywatelach polskich. Zeznania przesłuchanych dotychczas świadków oraz załączone przez nich dokumenty pozwoliły na ustalenie wykazu miejscowości, w których dokonano zbrodni w dawnym powiecie zaleszczyckim, jak też ustalenie ofiar tych zbrodni oraz osób pokrzywdzonych – członków rodzin zabitych.


Jak stwierdzono, w okresie od 1939 roku do 1945 roku, niemalże w każdej miejscowości byłego powiatu zaleszczyckiego miały miejsce, dokonywane na ludności polskiej, często w sposób szczególnie okrutny zabójstwa, zarówno dorosłych jak i dzieci, pobicia, powodowania poprzez wyszukane tortury ciężkich uszkodzeń ciała, podpalenia domostw, niszczenia inwentarza żywego. Zbrodnie te początkowo dokonywane były pod osłoną nocy, w późniejszym zaś okresie również w dzień - przez uzbrojone w broń palną, ale i inne narzędzia takie jak siekiery, noże, zakończone gwoździami pałki - grupy nacjonalistów ukraińskich.
Szczególnym okrucieństwem wykazali się sprawcy w takich miejscowościach, jak: Nyrków, Czerwonogród, Latacz, Błyszczanka, Szczytowce, Torskie, Uhryńkowce, paląc żywcem, bądź pozbawiając życia w inny, równie okrutny sposób całe rodziny.
Śledztwo pozostaje w toku. Zamieszczono za pośrednictwem mediów stosowne komunikaty, dotyczące poszukiwania osób posiadających informacje o zbrodniach popełnionych przez nacjonalistów ukraińskich na obywatelach polskich. Na ogłoszenia te jednakże nie było oczekiwanej reakcji. Przeprowadzono wiele kwerend w archiwach polskich, ale też i w lwowskim archiwum. Szczególne znaczenie dowodowe mają dokumenty ujawnione w wyniku kwerend prowadzonych w Zakładzie Narodowym Ossolińskich. Z Archiwum Państwowego w Opolu uzyskano kwestionariusze strat wojennych, w oparciu o które ustalono kolejnych świadków. Osoby te są na bieżąco przesłuchiwane. Złożone przez nie zeznania istotnie wzbogacają materiał procesowy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz