poniedziałek, 16 czerwca 2014

Nowe książki o Kresach Wschodnich

  

 
Tematyka kresowa.
Szanowni Państwo, 
Polecamy wyjątkowe publikacje, które objaśniają i przybliżają historię i wydarzenia na Kresach II Rzeczypospolitej 
Książki Wiesława Helaka w serii: Biblioteka Kresowa 
Cykl książek autorstwa Wiesława Helaka jest poświęcony losom Polaków wysiedlonych po drugiej wojnie światowej z Kresów Wschodnich Rzeczypospolitej oraz zesłanych w XIX I XX wieku na Syberię. „Lwowska noc”, „Scenariusze syberyjskie” czy „Tryhubowa” to publikacje dotykające trudnych dla wielu Polaków przeżyć. Opisane losy pojedynczych ludzi i rodzin ukazują dramat mieszkańców dawnych Kresów Rzeczypospolitej. Historie te są przedstawione niezwykle sugestywnie i przejmująco, a ich niewątpliwym atutem jest fakt, że w większości są oparte na autentycznych przeżyciach bliskich autora.
  
NOWOŚĆ
 
Wiesław Helak 
TRYHUBOWA 
Wyd. I, form. A5, opr. brosz., 374 s., cena det. 39 zł 
ISBN 978-83-7436-334-1 
Wydane wspólnie z Muzeum Lwowa i Kresów 
 
Niezwykła, fascynująca opowieść o polskim losie. Poznajemy dzieje bohatera od dzieciństwa, które przypadło w czasach stalinowskich, aż po lata współczesne. Plastyczny i wyrazisty opis egzystencji ludzi, którzy wyrwani z korzeniami, rzuceni w obce środowisko usiłują w tych warunkach normalnie żyć. Jednakże doświadczenie przymusowego wysiedlenia z Kresów, z ukochanej Tryhubowej, a potem wywózki na Syberię w latach 1940–1946 sprawia, że żyją w strachu i niepewności, szczególnie w początkowych latach PRL-u. Mimo to kultywują tradycję i wiarę, pamiętają o bliskich i dbają o nieliczne pamiątki ocalałe z tej zawieruchy wojennej. To powieść o miłości – do ukochanej kobiety, do rodziców, do ojczyzny i do Boga, opowieść chwytająca za serce. 

 
Wiesław Helak 
 SCENARIUSZE SYBERYJSKIE  
Wyd. I, form. 160x235 cm, 314 s., cena det. 38 zł, ISBN 978-83-7436-328-0 
Wydane wspólnie z Muzeum Lwowa i Kresów 
 
Zbiór niezwykłych opowieści filmowych poświęconych wybitnym polskim zesłańcom XIX wieku, którzy rozsławili imię Polski w czasach, kiedy nie było jej na mapach świata. Bogate w szczegóły obrazy dawnej Syberii, z pietyzmem odtworzone etnograficzne tło i piękne, interesujące psychologicznie postaci. Autor odbył szereg podróży śladami bohaterów: Benedykta Dybowskiego, Bronisława Piłsudskiego, Wacława Sieroszewskiego, których dzieje opisuje. Poznał obyczaje i kulturę ludów, wśród których przebywali polscy zesłańcy; był na stepach agińskich i nad brzegami Bajkału – u Buriatów, na dalekiej północy, w Wierchojańsku – u Jakutów oraz na Sachalinie, gdzie żyli Ajnowie i Gilacy. Kontrapunktem do tych barwnych opowieści są dramatyczne losy Polaków wywiezionych na Syberię z Kresów Wschodnich, w latach 1940–1946, zawarte w ostatnim scenariuszu. Przejmujące, proste, oparte na wspomnieniach. 

 
Wiesław Helak 
LWOWSKA NOC 
Wyd. I, form. A5, opr. brosz., 324 s., cena det. 38 zł 
ISBN 978-83-7436-304-4 
Pierwsza na polskim rynku powieść o Lwowie, której akcja toczy się w latach 1939–1946, kiedy Lwów należał jeszcze do Polski. Przedstawia tragiczne dzieje rodziny polskiego nauczyciela z Kresów Wschodnich, Józefa Sztendery, jego żony Marii i ich dzieci, których życie burzy narastający konflikt polsko-ukraiński podsycany przez bolszewików i hitlerowców. Układ  Niemców z Sowietami umożliwił Armii Czerwonej i oddziałom NKWD zajęcie miasta i od początku szykanowanie Polaków. Aresztowania i przesłuchiwania przez NKWD, rozstrzeliwania, wyrzucanie z mieszkań, wywózki na Syberię. Tego wszystkiego doświadczają główny bohater, jego rodzina, sąsiedzi i znajomi. Józef Sztendera jest też świadkiem mordu na lwowskich profesorach. Mimo ciągłego zagrożenia życia miotany między trzema wrogami, ma odwagę ratować swoich żydowskich sąsiadów. Za tę decyzję jego rodzina zapłaci cenę najwyższą. Lwowska noc to panorama wydarzeń okupacyjnych we Lwowie i na obszarze wielokulturowych Kresów ukazana w niezwykle poruszających obrazach, które były również udziałem najbliższej rodziny autora. Piękna, chwytająca za serce opowieść o miłości i poświeceniu. 
Ta powieść, w której prawdziwe jest każde słowo, każda litera rozrywa serce, a sceny mordu rodziny głównego bohatera „Lwowskiej nocy” nie śmiałbym porównać do żadnej innej w literaturze polskiej. Ostrzegam: lektura jest bolesna. I obowiązkowa.
Krzysztof Masłoń
 
Pierwsza tak sugestywna powieść o martyrologii Lwowa
  
Jolanta Walewska 
Specjalista d/s promocji 
Wydawnictwo TRIO 
ul. Miedziana 11 
00-958 Warszawa 
tel. 22 826 66 65, 22 826 73 70 
kom. 607 611 188 
reklama@wydawnictwotrio.pl
www.wydawnictwotrio.pl 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz