Kaplica w Zborowie. Stan z 2014 roku (fot. Fundacja MOSTY).
Fundacja MOSTY promuje ideę renowacji kaplicy w Zborowie. W pobliżu kaplicy pochowano ponad 300 polskich żołnierzy, którzy zginęli w okolicy Zborowa w latach 1914-1920. Głównie byli to żołnierze polegli w walkach z bolszewikami...
Po wielkim sukcesie, którym okazała się renowacja pomnika chwały 400 husarzy i pancernych w Hodowie, Fundacja "Mosty" bierze na cel kolejny obiekt upamiętniający żołnierza polskiego. Jest nim kaplica w Zborowie (na Ukrainie), w pobliżu której pochowano ponad 300 żołnierzy poległych głównie w walce z bolszewikami. Kaplicę uroczyście odsłonięto 80 lat temu, 3 listopada 1935 roku. Fundacja liczy, że w rocznicę tego wydarzenia uda się ponownie odsłonić, tym razem odnowioną, kaplicę. A jest to obiekt bardzo ciekawy także ze względów architektonicznych:
"Modernistyczna kaplica w pewnym stopniu nawiązuje stylem do architektury obronnej renesansu. Jest zbudowana na planie czworoboku, w kształcie 9-metrowej wieży zwieńczonej attyką, przy której we wnękach znajdują się prawdopodobnie najpiękniejsze wizerunki polskich orłów. Orzeł Strzelecki, Orzeł państwowy II RP i Orzeł Legionów Piłsudskiego. W całości obiekt ten stanowi wspaniały przykład modernistycznej architektury cmentarnej okresu międzywojennego."
Jak zwykle przy tego typu przedsięwzięciach, potrzebne są pieniądze. Fundacja apeluje więc o finansowe wsparcie. Szczegóły na stronie: http://fundacjamosty.pl/ratujemy-kaplice-w-zborowie/
O uratowanym przez Fundację "Mosty" pomniku chwały husarii i pancernych, którzy w liczbie 400 powstrzymali w Hodowie 40 tys. armię Tatarów , informowaliśmy już Państwa w artykułach:
O innej inicjatywie Fundacji "Mosty":
Kresy.pl
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz