sobota, 22 lutego 2020

Grupa osób, z których wiele jest znanych z proukraińskich poglądów, wystosowała list otwarty przeciwko wprowadzeniu kar za zaprzeczanie zbrodniom ukraińskich nacjonalistów.

Duży wzrost poparcia dla OUN-UPA na Ukrainie 5 lutego neobanderowcy będą pikietować polskie placówki dyplomatyczne na Ukrainie


Zapis penalizujący „banderowskie zbrodnie” stanowi bezpośrednie zagrożenie dla bezpieczeństwa obywateli polskich narodowości ukraińskiej i ukraińskich pracowników w Polsce. – twierdzi ponad 100 osób podpisanych pod protestem przeciwko nowelizacji ustawy o IPN wprowadzającej kary za tzw. kłamstwo wołyńskie, opublikowanym w czwartek przez Gazetę Wyborczą.
Zdaniem sygnatariuszy listu „nowe zapisy usankcjonują obecne w przestrzeni publicznej praktyki dyskryminacyjne i akty agresji, ułatwią stygmatyzację dowolnie wybranych osób i grup etnicznych, wzmocnią ksenofobiczne postawy, wygenerują kolejne przestępstwa z nienawiści, powiększą kryzys prawny, społeczny, polityczny, dyplomatyczny i informacyjny”. Z treści protestu wynika, że nowelizacja jest postrzegana także jako zagrożenie dla edukacji, nauki, wolności wypowiedzi oraz relacji polsko-żydowskich i polsko-izraelskich.
W liście zarzucono również posłowi Kukiz’15 Tomaszowi Rzymkowskiemu podanie nieprawdy, gdy mówił w Sejmie o procesie toczącym się przed sądem w Przemyślu w sprawie blokowania greckokatolickiej procesji w tym mieście. Rzymkowski miał mówić o zerwaniu przez Ukraińca koszulki z napisem „Wołyń – pamiętamy” z obywatela polskiego. Jak piszą sygnatariusze listu, z akt sprawy wynika, że oskarżeni są Polacy, którzy zerwali koszulę-wyszywankę z Ukraińca. Ich zdaniem nowelizacja ustawy o IPN będzie legitymizować dalsze takie zachowania.
Pod listem podpisało się blisko 120 osób, w tym wiele znanych już z sygnowania podobnych listów protestacyjnych i manifestów środowisk liberalno-lewicowych. Są wśród nich Adam Balcer, Bogumiła Berdychowska, Michał Boni, Adam Borowski, Zbigniew Bujak, Iza Chruślińska, Władysław Frasyniuk, Andrzej Friszke, Konstanty Gebert, Ola Hnatiuk, Agnieszka Holland, Krystyna Janda, Danuta Kuroń, Jarosław Kurski, Helena Łuczywo, Daniel Olbrychski, Janusz Onyszkiewicz, Józef Pinior, Jacek Poniedziałek, Andrzej Seweryn, Sławomir Sierakowski, Aleksander Smolar, Paweł Smoleński, Krzysztof Stanowski, Grażyna Staniszewska, Magdalena Środa, Henryk Wujec, Janusz Zaorski, Krystyna Zachwatowicz-Wajda i inni.

DO PENALIZACJI BANDERYZMU JESZCZE JEDEN KROK.


Wesprzyj Kresy.pl. Pomóż nam wywierać skuteczną presję.
Przypomnijmy, że nowelizacja ustawy o IPN dopisuje do art. 1. zbrodnie dokonane przez ukraińskich nacjonalistów i formacje ukraińskie kolaborujące z III Rzeszą, a także definicję tych zbrodni. Dzięki temu IPN będzie z większym naciskiem mógł zajmować się tą kwestią, w tym także ściganiem zaprzeczaniu zbrodni tych formacji, gdyż dotychczas nie wynikało to jasno z treści ustawy. Nowelizacja wprowadza także kary za publiczne i wbrew faktom przypisywanie polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialności lub współodpowiedzialności za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką. Nowelizacja wywołała gwałtowną reakcję władz Izraela oraz krytykę na Ukrainie. Ustawa obecnie czeka na podpis prezydenta.
Kresy.pl / Gazeta Wyborcza

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz