wtorek, 19 listopada 2019

Czy Polska będzie budować pomniki UPA?




Ukraina domaga się od Polski spełnienia jej oczekiwań ws. „uporządkowania miejsc ukraińskiej pamięci na terytorium Polski”, czyli obiektów ku czci UPA. Kancelaria Prezydenta odmówiła portalowi Kresy.pl komentarza w tej sprawie.
Jak informowaliśmy wcześniej, na początku listopada we Lwowie odbyło się 28. posiedzenie komitetu konsultacyjnego prezydentów Polski i Ukrainy, w formacie spotkania jego współprzewodniczących. Ze strony polskiej był to szef gabinetu prezydenta, Krzysztof Szczerski, nieoficjalnie wskazywany jako przyszły szef MSZ w nowym rządzie, a ze strony ukraińskiej zastępca kierownika biura Prezydenta Ukrainy, Ihor Żowkwa. Podczas spotkania przedstawiciel prezydenta Ukrainy zaznaczył, że jednym z rezultatów wznowienia dialogu ukraińsko-polskiego powinno być „właściwe uporządkowanie miejsc ukraińskiej pamięci na terytorium Polski”. Informację o tym przekazano w oficjalnej relacji strony ukraińskiej, natomiast strona polska kwestię tę w oficjalnych komunikatach przemilczała. Zaznaczmy, że w kontekście wcześniejszych wypowiedzi przedstawicieli strony ukraińskiej, Ukraińcom chodzi najpewniej o zniszczone lub zdewastowane obiekty ku czci UPA, znajdujące się w południowo-wschodniej Polsce.
Dodajmy, że niedługo po wizycie ministra Szczerskiego we Lwowie, w środowiskach kresowych pojawiły się doniesienia o rzekomym zobowiązaniu się go, w imieniu strony polskiej, do uporządkowania  wspomnianych ukraińskich miejsc pamięci w Polsce, w tym także obiektów ku czci UPA.
W związku z tym, portal Kresy.pl skierował oficjalne zapytanie do Kancelarii Prezydenta RP, pytając, czy jest prawdą, iż strona polska podjęła takie zobowiązanie. Ponadto, chcieliśmy uzyskać odpowiedź, jak strona polska ustosunkowała się do tak wyrażonych oczekiwań, iż „jednym z rezultatów wznowienia dialogu ukraińsko-polskiego będzie właściwe uporządkowanie miejsc ukraińskiej pamięci na terytorium Polski”. Zapytaliśmy też, jakie lokalizacje strona ukraińska miała w toku rozmów na myśli, mówiąc o „ukraińskich miejscach pamięci w Polsce” oraz zwróciliśmy się do KPRP o udostępnienie listy lokalizacji, o których mówi strona ukraińska.
W poniedziałek po południu otrzymaliśmy odpowiedź. Kancelaria zdawkowo odpowiedział, że szczegółowe informacje na temat spotkania współprzewodniczących Komitetu Konsultacyjnego Prezydentów Polski i Ukrainy  znajdują się na oficjalnej stronie KPRP. Odesłano nas do krótkiego i dość ogólnego, w porównaniu z oficjalną relacją Biura Prezydenta Ukrainy, komunikatu. W jego treści nie ma żadnej wzmianki ani o stanowisku Ukrainy ws. odnowienia tzw. pomników UPA (w przeciwieństwie do relacji ukraińskiej), ani nawet o tym, że w rozmowach poruszano kwestie dotyczące relacji bilateralnych w kontekście polityki pamięci i polityki historycznej (co z kolei wiadomo m.in. z relacji PAP)
Kresy.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz