sobota, 25 stycznia 2020

Światowy Kongres Żydów jest zaniepokojony upamiętnianiem nazistowskiego kolaboranta, Stepana Bandery w obwodzie lwowskim.




Głos w sprawie decyzji Lwowskiej Rady Obwodowej, która w ubiegłym tygodniu ogłosiła rok 2019 rokiem Stepana Bandery i Organizacji Ukraiński Nacjonalistów, zabrał Światowy Kongres Żydów (WJC). We wtorek na oficjalnej stronie tej organizacji pojawił się komunikat dotyczący tej sprawy.
„Światowy Kongres Żydów jest zaniepokojony doniesieniami, że Lwowska Rada Obwodowa ogłosiła rok 2019 Rokiem Stepana Bandery, ukraińskiego nacjonalisty, który kolaborował z nazistami podczas II wojny światowej” – napisano na stronie WJC. Przypomniano też, że wcześniej ambasador Izraela w Kijowie, Joel Lion wyraził szok i oburzenie z tego powodu.
Zacytowano też Roberta Singera, wiceszefa Światowego Kongresu Żydów.
„To, że taka postać jak Stepan Bandera – nazistowski kolaborator podczas II wojny światowej, który jest głęboko kontrowersyjny w ukraińskim społeczeństwie i poza nim – będzie upamiętniona w taki sposób, jest głęboko niepokojące” – uważa wiceprzewodniczący WJC.
Singer podkreślił również, że „Ukraina ma obowiązek uznawać akty ludobójstwa, a nie gloryfikować tych, którzy dopuścili się ich lub podżegali do nich, bez względu na ich motywację czy uzasadnienie”. Wezwał też władze obwodu lwowskiego, żeby ponownie rozważyły „ten niepokojący krok”.



Przypomnijmy, że wczoraj ukraiński parlament zatwierdził dokument zawierający listę rocznic, które mają być uroczyście obchodzone na Ukrainie w przyszłym roku. Wśród nich jest m.in. 110. rocznica urodzin Stepana Bandery. Za przyjęciem dokumentu zagłosowało 232 deputowanych Rady Najwyższej. Przeciwnych było 9, nikt nie wstrzymał się od głosu. Nie zagłosowało 92 deputowanych, którzy byli na sali.
„1 stycznia – 110 lat od dnia urodzin Stepana Bandery (1909-1959), czołowego działacza i teoretyka ukraińskiego ruchu narodowo-wyzwoleńczego, szefa Prowidu Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, działacza politycznego” – brzmi fragment dokumentu przyjętego przez Werchowną Radę. Oprócz rocznicy urodzin Bandery w dokumencie znalazły się takie jubileusze, jak 90-lecie przeprowadzenia Kongresu Ukraińskich Nacjonalistów i utworzenia OUN, setna rocznica urodzin działacza UPA Petra Feduna (19. lutego), 110. rocznica urodzin działacza UPA Petra Olijnyka ps. Enej (9. lipca), 110. rocznica urodzin jednego z przywódców bojówek OUN Iwana Kłymiwa ps. Łehenda a także ustanowiona niedawno oficjalnym dniem pamięci rocznica „początku przesiedleń i deportacji Ukraińców z Łemkowszczyzny, Chełmszczyzny, Nadsania i Podlasia” (9. września).
„Byłem zszokowany decyzją Obwodu Lwowskiego ustanawiającą rok 2019 jako Rok Stepana Bandery” – napisał wcześniej izraelski ambasador w Kijowie. „Nie mogę zrozumieć, jak gloryfikowanie bezpośrednio zaangażowanych w straszliwe antysemickie zbrodnie ma pomagać w zwalczaniu antysemityzmu i ksenofobii”.
„Ukraina nie powinna zapominać tych zbrodni popełnionych przeciwko ukraińskim Żydom, ani w żaden sposób celebrować ich poprzez upamiętnianie sprawców” – zaznaczył Lion.
We wrześniu 2016 roku prezydent Izraela podczas swojego przemówienia przed Radą Najwyższą Ukrainy z okazji 75. rocznicy zbrodni w Babim Jarze podkreślił, że podczas II wojny światowej Ukraińcy, a przede wszystkim ukraińscy nacjonaliści z OUN, mordowali Żydów. Odnosząc się do gloryfikacji UPA na Ukrainie zaznaczył z kolei, że nie wolno rehabilitować i wychwalać antysemitów.
– Około 1,5 mln Żydów zginęło na terytorium dzisiejszej Ukrainy podczas II wojny światowej w Babim Jarze i wielu innych miejscach. Byli rozstrzeliwani w lasach w pobliżu wąwozów i rowów, schowani w masowych grobach. Wielu wspólników zbrodni było ukraińskiego pochodzenia. A wśród nich wyróżniali się bojownicy OUN, którzy znęcali się nad Żydami, mordowali ich i często wydawali w ręce Niemców –powiedział prezydent Izraela w ukraińskim parlamencie. Szef UIPN Wołodymyr Wjatrowycz twierdził wówczas, że Reuwen Riwlin mówiąc o udziale Ukraińców, a przede wszystkim członków OUN w Holokauście, “powtórzył sowieckie mity”.
Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów, której przywódcą był Stepan Bandera, wraz z jej zbrojnym ramieniem – Ukraińską Powstańczą Armią, jest odpowiedzialna za ludobójstwo Polaków na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej w czasie II wojny światowej. W czasie rzezi wołyńskiej Bandera był przetrzymywany przez Niemców w obozie koncentracyjnym w Sachsenhausen, w związku z czym kwestionowana jest jego odpowiedzialność za tę zbrodnię. Obrońcy Bandery nie biorą pod uwagę, że był on przetrzymywany w dobrych warunkach i utrzymywał stały kontakt ze swoją organizacją. Odpowiada on również za liczne zbrodnie swojego ugrupowania popełnione w czasie przebywania na wolności.
worldjewishcongress.org / Kresy.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz